Bezpłatny program do fakturowania - czy spełni wszystkie nasze oczekiwania?

image

Fakturowanie to jeden z bazowych zobowiązań każdego przedsiębiorcy, który współdziała z innymi podmiotami gospodarczymi. Niegdyś faktury zapisywano ręcznie, dzisiaj zaś mamy opcję dokonania tego ze wsparciem oprogramowania do fakturowania, co umożliwia nam zaoszczędzić dużo czasu i uniknąć błędów. Poniektórzy producenci oferują darmowe oprogramowania do faktur. Sprawdzamy, czy zdołają one, tak samo jak i płatne oprogramowania, spełniać wszystkie nasze oczekiwania.

Atuty programu do fakturowania

Niektóre przedsiębiorstwa nadal wystawiają faktury, które najpierw ręcznie wypisują. Ma to jednak miejsce w sporadycznych przypadkach; z reguły kiedy dany przedsiębiorca sprzedaje produkty lub usługi przede wszystkim dla osób fizycznych, jednak rzadko współpracuje z innymi przedsiębiorstwami. Tymczasem większość przedsiębiorców decyduje się korzystać z profesjonalnych programów do faktur. Pozwalają one zaoszczędzić mnóstwo czasu, jako że szablony faktur aktywowane są automatycznie, a co więcej dane firm można zaimportować z bazy GUS, co pozwala ustrzec się błędów wymagających ewentualnej korekty. Dobry program do fakturowania daje także możliwość wystawiania seryjnych dowodów sprzedaży i przesyłania ich bezpośrednio do klienta. Dzięki temu nie musimy przesyłać kontrahentowi faktury papierowej, co stanowi rozwiązanie nie tylko wygodne, ale także w całości zgodne z aktualnymi przepisami.

Czy odpowiedni może być darmowy?

Każdy, kto chciałby fakturować za pomocą programu, może wybrać jego bezpłatną bądź odpłatną wersję. Darmowy program do faktur oferuje wiele przedsiębiorstw, lecz warto zastanowić się, jakie opcje zyskuje przedsiębiorca, stawiając na darmową wersję programu. Na ogół darmowe programy do fakturowania posiadają znacznie mniej funkcji, niż ich odpłatne wersje. Jednak prowadząc firmę potrzebujemy przecież jak najwięcej funkcji skupić w jednym oprogramowaniu księgowym czy do fakturowania. Proste oprogramowanie do faktur można użytkować w małych biznesach, które świadczą usługi głównie dla osób fizycznych, aczkolwiek przy większej ilości kooperujących z nami firm przeważnie się on nie sprawdza. Prócz tego twórcy programów do fakturowania muszą osiągać zyski, aby być w stanie rozwijać funkcje programów. Jest to szczególnie kluczowe w kontekście ciągle zmieniających się reguł fiskalnych, w tym regulacje o podatku VAT.Program do faktur winien być także kompatybilny z oprogramowaniem księgowym, a tego kryterium darmowe programy najczęściej nie spełniają.

Kiedy należałoby skorzystać z bezpłatnego oprogramowania?

Zgodnie z powyższym, niestety nie ma w tej chwili na rynku programów, które równocześnie byłyby darmowe, z drugiej natomiast spełniały wszystkie zapotrzebowania właścicieli biznesów i księgowych. Pamiętajmy, iż program do fakturowania w zagadnieniach skarbowych (a owych dotyczą faktury VAT) nie ma miejsca na półśrodki, zwłaszcza w aktualnych czasach. Czasami jednak warto zdecydować się na bezpłatną odsłonę oprogramowania do fakturowania, przynajmniej na krótki czas. Każda firma może skorzystać z bezpłatnej wersji testowej programu Rafsoft - Faktura VAT 2021, żeby przekonać się, czy oprogramowanie to spełnia jego oczekiwania. Dzięki dostępowi do bezpłatnej wersji możemy także wypróbować, jakimi funkcjami charakteryzuje się program i czy prawidłowo nam się z nim pracuje.Wersja próbna oprogramowania jest poświęcona specjalnie dla firm i osób, które przewidują zmianę obecnego programu, tym samym poszukują lepszego wyboru, który w największym stopniu im odpowiada.